Inwentaryzacja fotograficzna  budowli i terenów pod inwestycje
 
 

 

 Zakres typowej inwentaryzacji fotograficznej

Zalecamy wykonywanie profesjonalnej inwentaryzacji fotograficznej wszelkich obiektów budowlanych, terenów pod budowę, terenów i obiektów okalających budynek, wnętrz obiektów budowlanych (domy, biurowce, fabryki, mieszkania).

INWENTARYZACJA FOTOGRAFICZNA może wchodzić w skład inwentaryzacji budowlanej, ale także może być zrealizowana jako osobna usługa.

 Profesjonalna inwentaryzacja fotograficzna jest niezbędna  do szczegółowej analizy projektu, planowaniu remontów, planowaniu wystroju i adaptacji, określaniu stanu technicznego obiektu (ściany, wymalowania, uszkodzenia itp.),a także dla celów archiwalnych, dla konserwatora, dla dokumentowania stanu robót, dla ekspertyzy sądowej*, rzeczoznawców, dokumentowanie stanu faktycznego przed sprzedażą lub wynajmem lokalu i budynku, przed rozpoczęciem inwestycji własnej lub sąsiedniej itp.

Koszt wykonania inwentaryzacji fotograficznej jest niewspółmiernie niski w stosunku do korzyści jakie może przynieść posiadanie profesjonalnej dokumentacji fotograficznej.

 Inwentaryzacja fotograficzna, jest zazwyczaj  sporządzona w wersji cyfrowej, zapisanej na nośnikach DVD (zapisana w plikach PDF - Adobe Reader, i TIFF). Zapisanie dokumentacji w pliku Acrobat Reader gwarantuje, że zabezpieczony plik nie może zostać poddany edycji i nieuprawnionym zmianom.

 INWENTARYZACJA FOTOGRAFICZNA, może zawierać następujące elementy: 

  •  Zdjęcia elewacji ( o ile są to budynki) złączone w charakterystyczne całości (strony wg. stron świata lub zgodnie z konstrukcją budynku (widoczne detale konstrukcyjne) w rozdzielczości od 12 megapixeli do 50 i więcej megapixeli (największe pokazują szczegóły wielkości od 1cm do 3 mmm).

  •   Zdjęcia pomieszczeń wewnętrznych w formie kilku ujęć pojedynczych przedstawiające wnętrze z kilku kierunków (od strony wejścia, od wewnątrz, po przekątnych) obejmujące wszystkie ściany, podłogi i sufity z wykorzystaniem korekcyjnych tablic barwnych dla oddania rzeczywistych barw.

  •   Zdjęcia pomieszczeń - panoramy (opcja) obejmujące  3600 wykonane w rozdzielczości od 12 megapixeli do 50 megapixeli, z wykorzystaniem korekcyjnych tablic barwnych dla oddania rzeczywistych barw. Panorama może być wydrukowana lub jako plik cyfrowy
     

  • Zdjęcia pomieszczeń na wyraźne zlecenie mogą zostać wykonane w świetle zastanym (naturalnym i sztucznym istniejącym w pomieszczeniu, bardzo wskazane dla celów projektowania wystroju) pokazujące rzeczywisty charakter istniejącego oświetlenia i ewentualny nastrój panujący w tym pomieszczeniu 

  • Zdjęcia świetle lamp błyskowych ręcznych i studyjnych dla oddania szczegółów technicznych i barwnych pomieszczenia.

  • Zdjęcia panoramiczne terenów inwestycyjnych wykonane w dużej rozdzielczości. Zdjęcia mogą być wykonane jako panoramy 110, 180, 360 stopni i zapisane w formie prezentacji multimedialnej. 
    Wysokość punktu fotografowania od 0,1 do 30 m.
    Punkt zdjęciowy może zostać naniesiony na mapę geodezyjną dostarczoną przez klienta wraz z określeniem kierunku fotografowania.

  • Opis zdjęć – indeks zdjęć z numeracją pomieszczeń, w których zostały wykonane zapisany w formie dokumentacji elektronicznej PDF z automatycznymi odnośnikami – łączami do konkretnego obrazu.

 W nazwie zdjęcia umieszczone zostaną informacje dotyczące:

 -         Numeru zdjęcia,

-         Numeru piętra,

-         Numeru pomieszczeń,

-         Ilości zdjęć z danego pomieszczenia

Fotografie możemy zapisać w formacie RAW, TIFF, JPEG, JPEG 2000.

 Planowane działania przy realizacji inwentaryzacji fotograficznej: 

1.      Preprodukcja - wstępny ogląd obiektów i ustalenie szczegółowego zakresu inwentaryzacji fotograficznej i warunków fotografowania,

2.      Produkcja - fotografowanie obiektów

3.      Postprodukcja - zawiera edycję obrazów i ich selekcję, cyfrowe przetwarzanie (korekcję kolorów, ew. retusz artefaktów, tworzenie plików kompozytowych), tworzenie panoram, tworzenie bazy danych pomieszczeń i obszarów fotografowanej infrastruktury oraz przygotowanie zdjęć do końcowego odbioru - obejmuje także spotkania z klientem, opracowanie dokumentacji elektronicznej w formacie PDF.  

  Co wchodzi w koszty inwentaryzacji fotograficznej:

 W koszty zlecenia – usługi inwentaryzacji fotograficznej wchodzą następujące składniki:  

1.       Preprodukcja, produkcja i postprodukcja 

2.       Opłata za przeniesienie praw autorskich majątkowych uwzględniających wykorzystywanie wykonanych fotografii na wszystkich polach eksploatacyjnych

3.       Ewentualny wydruk dokumentacji jako osobny element umowy.

3.       Koszty dojazdu

Na zamówienie możemy wykonać album w wersji cyfrowej lub w wersji papierowej ze zdjęciami Budynek z uszkodzoną elewacjąinwentaryzowanego obiektu wraz ze szczegółowym określeniem na dołączonych planach miejsc i kierunków wykonanej fotografii. Zdjęcia będą poddane korekcie barwnej dla zapewnienia najwierniejszej reprodukcji barw. Format zdjęć od 10 x 15 cm do 30 x 40 cm. Na specjalne zamówienie możemy wykonać wydruki wielkoformatowe. Fotografie cyfrowe budynków mogą  być wykonane w bardzo dużej rozdzielczości pozwalającej rozróżnić szczegóły wielkości 2-3 mm, co może pomóc w szczegółowej analizie stanu technicznego obiektu bez wielogodzinnych oględzin w naturze.

<<Powiększenie fragmentu obramowanego prostokątem wykonane teleobiektywem 600 mm z tego samego miejsca co całe zdjęcie. Na zdjęciu wyraźnie widoczne uszkodzenie tynku.

<< Kliknij na zdjęcie aby zobaczyć rzeczywistą wielkość zdjęcia.


PRZYKŁAD INWENTARYZACJI FOTOGRAFICZNEJ
POMIESZCZEŃ W BUDYNKU MIESZKALNYM

Kliknij w rysunek aby powiększyć plan


Kliknij w rysunek aby powiększyć
Plan mieszkania z naniesionymi meblami i zdjęciami panoramicznymi
Na powiększeniu zaznaczone miejsca z których zrobiono zdjęcia panoramiczne.

Klikniecie w rysunek aparatu na powiększeniu  pokaże zdjęcie panoramiczne pomieszczenia obejmujące 180 stopni

*Fotografia może być brana pod uwagę jako statyczny zapis obrazu zdarzenia i jego fragmentów , śladów i dowodów przestępstwa , rzeczy albo osoby lub wydarzenia. Fotografia jest podobnie jak dynamiczny zapis obrazu (film,wideo) dowodem samoistnym, gdzie obraz jest środkiem dowodowym, a obejrzenie fotografii sposobem przeprowadzenia dowodu. W razie wątpliwości , czy nie stanowi ona tzw. fotomontażu, powinna stać się przedmiotem opinii biegłego. Fotografia analogowa - na kliszy, a także cyfrowa w tzw. surowym formacie RAW mają  w opinii biegłych sądowych większe znaczenie niż fotografie zapisane w formatach tif lub jpeg.
 

 
     
   
Nasz sprzęt
Stosujemy w naszej pracy najnowocześniejszy sprzęt fotograficzny i oprogramowanie do obróbki cyfrowej zdjęć. Nasze fotografie poddajemy korekcji barwnej dążąc do uzyskania jak najwierniejszego i prawidłowego oddania rzeczywistych barw fotografowanych obiektów. Stosujemy mechanizmy zarządzania barwą w urządzeniach i aplikacjach przeznaczonych do obróbki cyfrowej.

Aparaty cyfrowe i analogowe od 36 x 24 mm do 6 x 6cm, rozdzielczość cyfrowa podstawowa 12 megapiksela.
Rozdzielczość druku 300 dpi
Sprzęt Konica Minolta A2, Sony A 700, Nikon D2 HS + obiektywy wymienne
Rozdzielczość możliwa do osiągnięcia na cyfrowym zdjęciu od kilku  milionów do ponad stu milionów.

Kalibrowane monitory 19"

Zestawy statywów do stereofotografii.
Statywy kompensacyjne do panoram.
Skanery A4 (także negatywy i diapozytywy).
Tablice barwne i programy kalibracyjne do fotografii barwnej.
Lampy studyjne żarowe i błyskowe.
Oprogramowanie Adobe Creative Suite Profesjonal

Oprogramowanie i urządzenia do kalibracji sprzętowej monitorów i aparatów cyfrowych